Tajna misija na vrhu Triglava

Alpinizem 25. Jun 20254:55 1 komentar

Danes Slovenija praznuje dan državnosti. 25. junija 1991 je Slovenija razglasila samostojnost, ob tem se spominjamo tajne misije postavljanja slovenske trobojnice na vrhu Triglava, ki jo je organiziral legendarni alpinist Janez Brojan.

Slovenija je dopolnila že 34 let. 25. junija 1991 smo Slovenci sprejeli Deklaracijo o neodvisnosti Slovenije in Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije, s čimer je Slovenija postala formalno neodvisna in se odcepila od Jugoslavije.

Dan pozneje je bila na Trgu republike v Ljubljani prvič dvignjena nova slovenska zastava. Tudi že z novim simbolom. Grb Republike Slovenije ima obliko ščita. V sredini je na modri podlagi lik Triglava v beli barvi, pod njim sta dve valoviti modri črti, ki ponazarjata morje in reke, nad njim pa so v obliki navzdol obrnjenega trikotnika razporejene tri zlate šesterokrake zvezde.

Triglav, ki danes velja za enega najbolj prepoznavnih slovenskih simbolov, je bil v času osamosvajanja prizor drzne misije slovenskih alpinistov. Na slovesnosti ob dvigu nove slovenske trobojnice so predvajali tudi film, ki je na vrhu najvišje gore iz dežele na sončni strani Alp prikazoval visoko izobešeno zastavo Slovenije, le da je bila ta še brez grba, saj so posnetki nastali že sredi junija.

Tajna naloga je stekla že nekaj mesecev prej in bila zaupana dolgoletnemu gorskemu reševalcu Janezu Brojanu. Akcija je bila tako strogo varovana skrivnost, da tudi njegovih 20 pomočnikov o pravem razlogu za odhod na Triglav ni bilo obveščenih vse do odhoda. Odšli so misleč, da gre zgolj za reševalno vajo.

“V Ljubljani se jim je vse bolj mudilo, da bodo dobili te posnetke. Vprašal sem prijatelje, moral sem najti kakšnih 20 ljudi. Pripraviti drog za izobešanje zastave in bakle za snemanje. Vse je bilo pripravljeno, a nismo imeli urjenja,” se je letos na predstavitvi knjige Mojstranške veverice spominjal Brojan.

Mojstranške veverice je bila skupina gorskih reševalcev in vrhunskih alpinistov z Mojstrane in Dovjega, ki so v 60. in 70. letih prejšnjega stoletja ogromno prispevali k razvoju slovenskega alpinizma in himalajizma.

Mojstranške veverice, od leve proti desni: J. Dovžan, J. Brojan, J. Ažman in K. Mlekuž. Foto: Manca Ogrin/PZS

Uspešna izvedba le dva tedna pred osamosvojitvijo

Dolgo je akcijo preprečevalo slabo vreme, 12. junija pa je vendarle stekla, čeprav je bilo na vrhu še več metrov snega. “12. junija, ko smo to lahko izvedli, sem imel nešteto klicev. Ko se je začelo pripravljati prvo vreme, smo se dobili na Prodih. Priletel je helikopter in nas vseh 21 z vso opremo, tudi za turno smučanje, pripeljal na Kredarico. Drog smo morali razrezati, sicer ga ne bi dobili na helikopter,” je nadaljeval Brojan.

“Na vrhu smo postavili drog in izobesili zastavo. Ob petih popoldne smo imeli dnevno snemanje, kar je lepo uspelo. Potem se je bilo potrebno pripraviti še za nočno snemanje. Odprl sem škatlo z baklami in videl, da nobena bakla ne bo gorela, ker so bile to otroške bakle, na vrhu Triglava pa je ves čas močan veter. Rešitev je bila, da smo imeli v enem nahrbtniku 10 litrov nafte in v drugem cunje. Iz njih smo narezali trakove in jih navezali na bakle, jih zalili z nafto in nočno snemanje se je lahko začelo, tudi rezultat pa je bil lep,” se je na slovito akcijo, ko je 21 pogumnih mož dvignilo šestmetrsko slovensko trobojnico na desetmetrskem drogu, ozrl danes 77-letni gorski reševalec.

Janez Brojan. Foto: osebni arhiv

Sprva se niti ni dobro zavedal, kaj jim je uspelo, je dodal, medtem ko je imel ob sebi med pripovedovanjem zgodbe kar tri prijatelje, ki so mu pred 34 leti družbo delali tudi na Triglavu. Klavdija Mlekuža, Janeza Dovžana in Janka Ažmana. uspešno izveden podvig so prvič proslavili že na Kredarici, od koder so se nato s smučmi tudi vrnili v dolino.

“Na vrhu je zame vse potekalo normalno, ni še bilo tiste evforije, kaj smo naredili. Ko smo se vrnili na Kredarico in se usedli, pa se je od nekod našla ena flaša in smo morali malce popiti ter proslaviti že zgoraj. Še bolj smo lahko pri sami osamosvojitvi,” je z nasmeškom dodal Brojan.

Dan pred osamosvojitvijo so se na vrh podali še enkrat. “Dan prej smo s toliko, kolikor je ostalo nafte in cunj, še enkrat peš odšli skozi steno in na vrhu na kresno noč znova zakurili ogenj, da se je še daleč v noč videl z Dovjega, ko smo prišli s Triglava.”

Ekipa, ki je junija 1991 na Triglav ponesla slovensko zastavo:

Janko Ažman, Mitja Brajnik, Jernej Brežan, Janez Brojan, Janez Dovžan, Jože Gostiša, Senad Halilovič, Izidor Kofler, Janez Kunstelj, Andrej Kolenc, Cveto Kemperle, Kristjan Langus, Franci Lešnjak, Rajko Lotrič, Jože Martinjak, Klavdij Mlekuž, Dušan Polajnar, Aleš Robič, Miha Smolej, Stane Šmid, Franci Teraž, novinar Mirko Kunšič, pilota Jože Brodar in Rajko Špitaler, operater helikopterja Marjan Rebolj, fotograf Joco Žnidaršič in avtor posnetka – snemalec RTV Slovenija Janez Kališnik.

Vir: rtvslo.si

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje